مزایا و معایب مبلمان رنگ روشن و سفید

مزایا و معایب مبلمان رنگ روشن و سفید

در دکوراسیون داخلی برای تکمیل فضا از فرش و مبل استفاده می شود، اما حتما باید این اشیاء دارای تناسب و هارمونی باشند تا دکوراسیون به زیبایی جلوه کند. در دکوراسیون داخلی و زمان خرید مبلمان رنگ های سفید و روشن در دسته پرطرفدارترین رنگ ها قرار دارند. حقیقتا هم رنگ های روشن و سفید بسیار زیبا و جذاب هستند و روح انسان را جلا می دهد. اما این دو رنگ در عین اینکه بسیار محبوب و پرطرفدار هستند معایبی نیز دارند. در این مقاله قصد داریم در مورد مزایا و معایب مبلمان رنگ روشن و سفید نکات جذابی را بیان کنیم، خالی از لطف نیست تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

مزایا مبلمان رنگ روشن و سفید

همیشه رنگ های روشن حس آرامش و کاهش استرس را به انسان القاء میکند، با دیدن گل های سفید روح شما تازه می شود و دوست دارید ساعت ها به گل های سفید رنگ نگاه کنید. رنگ سفید در دکوراسیون کاربرد زیادی دارد و جلوه خاص و منحصر به فردی به فضای داخلی ساختمان می دهد. اما مهم ترین مزیت های مبلمان هایی که روکش سفید و روشن دارند عبارتند از؛
ست شدن با دیگر رنگ ها
از اصول اولیه در چیدمان ایجاد تناسب رنگی بین اشیاء و اکسسوری های قابل استفاده در دکوراسیون داخلی می باشد. وقتی صحبت از تناسب رنگی و ست شدن به میان می آید منظور یک رنگ شدن نیست، بلکه بهترین ترکیب رنگی از نظر روانشناسی و ست شدن رنگ ها از نظر گرم، سرد و خنثی با یکدیگر.
مبلمان هایی  که روکش سفید یا رنگ روشن دارند، به راحتی با کف پوش، پرده، فرش و دیگر اکسسوری ها ست می شوند. شما به راحتی می توانید در کنار مبلمان با رنگ روشن از پرده به رنگ های زرد، سرمه ای، صورتی و سبز استفاده کنید. ناگفته نماند می توانید از رنگ های متضاد در کوسن ها استفاده کنید تا هارمونی منحصر به فردی را جلوه دهد، رنگ های متضادی مانند سبز تیره، آبی کلاسیک، مشکی و... جلوه خاصی را روی مبل سفید جلوه می دهد.
فضای بزرگ با مبل روشن 
همانطور که می دانید به علت افزایش جمعیت و بزرگ شدن جوامع فضای خانه ها کوچک شده و بیشتر خانه ها تبدیل به آپارتمان شده اند، از مهمترین چالش ها در این منازل کمبود فضا و نور کم است. برای کاهش این مشکل باید از وسایل چند منظوره استفاده و از مبل هایی به رنگ روشن و سفید استفاده کنید تا  فضا را بزرگ تر و دلبازتر نشان دهد. به یاد داشته باشید رنگ های روشن و سفید همیشه فضا را بزرگ تر از اندازه واقعی نشان می دهند و رنگ های تیره فضا را کوچک تر از حد واقعی جلوه می دهند.
بازتاب نور با مبل روشن
نکته جالب در مورد رنگ های تیره اینکه این رنگ ها نور را به خود جذب می کنند و نور در رنگ های روشن بازتاب داده می شود. این خصوصیت در دکوراسیون و اصول چیدمان عملکرد خوبی دارد و به راحتی کمبود نور را به خوبی جبران می کند. در صورتی که فضای اتاق خواب، نشیمن و پذیرایی کوچکی دارید با استفاده از مبلمان روشن و سفید رنگ می توانید فضا را دلباز تر و پرنور تر جلوه دهید. البته این مزیت در مبل هایی که روکش براق چرم دارند بیشتر جلوه می کند.

تناسب و هارمونی با تمام سبک های دکوراسیون
همانطور که در اصول چیدمان بارها گفته شده و شما مطالبی را شنیده اید، برای هر سبک دکوراسیون باید از رنگ خاصی استفاده کنید تا آن سبک به خوبی جلوه کند. اما نکته جالبی که باید بدانید اینکه رنگ های روشن و سفید به راحتی با تمام سبک ها ست شده و تناسب جذابی را به وجود می آورند.
رنگ سفید از جمله رنگ هایی ست که در سبک های کلاسیک، مدرن، مینیمال، رستیک، فرانسوی و... خود را وفق داده و چیدمان را خاص جلوه می دهد. افرادی که علاقه خاصی به سبک کلاسیک دارند و از مبلمانی با متریال چوب استفاده بیشتری می کنند، باز هم روکش مبل را رنگ روشن یا سفید انتخاب می کنند. این ترکیب رنگ جلوه سلطنتی و لوکسی به فضا می دهد.

مبل رنگ روشن همیشه مد 

از جمله وسایل منزل که دیر به دیر تعویض و یا دور انداخته می شود، مبلمان است. بیشتر مواقع مبل زمانی تعویض می شود که طرح آن قدیمی و یا نیاز به ترمیم داشته باشد. خبر خوش اینکه در صنعت مبلمان رنگ های روشن و سفید هرگز قدیمی نمی شود و عملکرد خوبی دارند. انتخاب یک مبل رنگ روشن می تواند سالیان سال دکوراسیون شما را جذاب و لوکس جلوه دهد به شرطی که اصول چیدمان را رعایت کنید.

کاربرد زیاد مبل سفید

همانطور که در بالا ذکر شده مبل های سفید و رنگ روشن تناسب زیادی با دیگر اشیاء و وسایل دارند. به عنوان نمونه مبل های رنگ سفید را می توان در فضای پذیرایی، نشیمن و حتی در دفاتر و مبلمان ریاست استفاده کرد اما مبل صورتی رنگ برای فضای مدیریت کاربرد زیادی ندارد.

تغییر دکوراسیون راحت

مبلمان سفید و رنگ های روشن به راحتی با تمام رنگ ها ست می شود. این موضوع باعث شده تا تغییر دکوراسیون با این مبلمان به راحتی و آسانی انجام می شود. شما می توانید به راحتی و متناسب با سبک دکوراسیون چند کوسن را روی مبل به حالت قرینه قرار دهید و خودتان از این تغییر خاص و زیبا شگفت زده شوید.

معایب مبلمان رنگ روشن و سفید

بعد از آشنایی با مزایای مبلمان رنگ روشن و سفید لازم است کمی شما را با معایب این مبلمان جذاب و دوست داشتنی آشنا کنیم. این معایب عبارتنداز؛
کثیف شدن سریع
همانطور که بارها مشاده کرده اید رنگ های سفید و روشن به سرعت لکه و کثیف می شوند. این موضوع موجب شده تا افراد در برابر خرید مبلمان رنگ روشن مقاومت کنند. در صورتی که در منزلتان فرزند خردسالی دارید حتما از کاور مبل استفاده کنید و گرنه جای انگشتان و نقاشی دلبندتان روی مبل به خوبی مشخص خواهد بود.
ماندگاری لک و کثیفی
مبلمان با رنگ های روشن و سفید خیلی زودتر از مبل های تیره کثیف می شوند، مبلمان های تیره هم کثیف می شوند، اما مبلمان های رنگ روشن و سفید لکه و کثیفی به سختی از روی آنها محو می شود و ممکن است بعد از شستشو اثر آن باز هم باقی بماند.
قیمت بالا
یکی از معایب مبل های رنگ روشن و سفید قیمت بالای این محصولات است. علت قیمت بالای مبلمان های روشن و سفید رنگ استقبال بیش از حد نسبت به مبل های تیره و رنگی است.

دیدگاهتان را درباره این مطلب بنویسید

نام و نام خانوادگی: *

شماره موبایل: *

ایمیل:

دیدگاه: *

دیدگاه کاربران

design