آموزش روش های کاربردی برای انتخاب بهترین فوم مبل

آموزش روش های کاربردی برای انتخاب بهترین فوم مبل

 یکی از ضروری ترین لوازم برای هر خانه ای بعد از فرش مبلمان ست. مبلمان در طرح ها و رنگ های جذاب و عالی تولید می شود. که هر کدام مزیت های خاص و منحصر به فرد خود را دارد. مبلمان از اجزاء مختلفی تشکیل شده که هر کدام مزیت و کیفیت خاصی دارد. یکی از مهمترین ارکان مبلمان بعد از اسکلت آن فوم مبل است. در این مقاله قصد داریم آموزش روش های کاربردی برای انتخاب بهترین فوم مبل را بیان کنیم، تا بدون پرس و جو و دغدغه بتوانید بهترین فوم را برای مبلمان خود انتخاب کنید، با ما همراه باشید.

فوم مبل چیست؟

همانطور که می دانید مبل به عنوان نقطه کانونی در دکوراسیون خودنمایی و در تیر رس نگاه  افرادی که تازه به خانه وارد می شوند، قرار می گیرد. پس مبلمان باید ظاهری شیک و زیبا داشته باشد. فرو رفتن  قسمت هایی از مبلمان به علت استفاده طولانی مدت خبر از این موضوع می دهد که باید فوم های مبلمان تعویض شود. پس باید از فوم های با کیفیت و عالی استفاده شود تا یک مبلمان زیبا و جذاب داشته باشید.
انواع فوم
قبل از اقدام برای تعمیر مبل حتما باید با انواع فوم آشنا باشید تا مانند یک فرد ماهر بتوانید فوم مورد نظر را برای مبلمان خود انتخاب کنید. اما فوم مبلمان به دو دسته کلی فوم گرم و سرد تقسیم می شودند.
فوم گرم
یکی از فوم های با کیفیت که در کوره های صنعتی تولید می شود، فوم گرم است. این فوم دارای مقاومت بالایی بوده و سفتی آن به مرور زمان نرم و خاصیت ارتجاعی آن از بین می رود.
فوم سرد
اگر قصد دارید از فوم هایی با عمر طولانی استفاده کنید، به سراغ فوم سرد بروید. فوم سرد در مجاورت دمای پایین و غیر مستقیم تولید می شود، این موضوع باعث شده تا طول عمر فوم سرد بیشتر باشد. 
فوم های سرد دارای خاصیت انعطاف پذیری زیادی بوده و نسبت به فوم های گرم دارای نرمی بیشتری است. کیفیت و قیمت فوم های سرد از فوم های گرم بیشتر است.

روش های تشخیص فوم سرد و فوم گرم

برای تشخیص فوم سرد از گرم کافیست با دستان خود به سطح فوم فشار دهید، اگر اثر دست شما روی سطح فوم باقی ماند، فوم گرم و اگر فوم به سرعت به حالت اولیه خود بازگشت فوم سرد است.
فوم الیاف ویسکوز و کاربرد آن
فوم الیاف ویسکوز گزینه مناسبی برای مبلمان نیست و بیشتر برای پر کردن کوسن مبل، بالشت و بالشت های نوزادان کاربرد دارد. این فوم دارای خاصیت ارتجاعی بوده و بسیار نرم و راحتی آن باعث افزایش راحتی می شود. فوم های ویسکوز به علت حالت ارتجاعی قابلیت شستشو با ماشین لباسشویی را داشته و در برابر شستشو مقاوم هستند.

در دسته و تکیه گاه مبل از چه فومی باید استفاده کرد؟
همانطور که نشستن روی مبل دارای تفاوت هایی می باشد، استفاده از فوم در قسمت های مختلف مبل تفاوت دارد. برای قسمت تکیه گاه و دسته مبل بهترین فوم لایکو می باشد. از این فوم به علت مقاومت بالا این فوم در قسمت های تحتانی، دسته و تکیه گاه استفاده می شود، در فوم لایکو مقاومت آن بسته به چگالی آن دارد. هر چه میزان چگالی بیشتر باشد طول عمر و مقاومت فوم بیشتر بوده و تحمل بیشتری نسبت به فشار و وزن سنگین را دارد.

فوم ویژه چیست؟

همانطور که گفته شد فوم سرد دارای انعطافپذیری کمتری نسبت به فوم گرم بوده و تولید کنندگان فوم برای حفظ تعادل اقدام به تولید فوم ویژه نموده اند. این فوم دارای ویژگی های فوم های سرد و گرم است. اگر نمی دانید کدام فوم را انتخاب کنید، بهترین پیشنهاد خرید فوم های ویژه است.
فوم پلی استر و ویژگی های آن
یکی از فوم ها که از مشتقات نفت به دست می آید فوم پلی استر است. این فوم از جنس پنبه پلی استر بوده و دارای خاصیت ضد آلرژی و ضد حساسیت می باشد. این فوم برای افراد حساس و بیماران مبتلا به بیماری های آسم بهترنی گزینه است.
از خصوصیات خاص و منحصر به فرد فوم پلی استر می توان به خاصیت ضد قارچی آن اشاره کرد. در صورتی که رطوبت به این فوم ها نفوذ کند، به سرعت خشک شده و از ایجاد قارچ و کپک جلوگیری می کند. از فوم های پلی استر معمولا برای قسمت تکیه گاه استفاده می شود و استفاده آن در قسمت نشیمن گاه اصولی و صحیح نیست.

فوم پلی اورتان و خاصیت آن

یکی از فوم های باکیفیت که در ساخت مبلمان استفاده می شود، فوم پلی اورتان می باشد. معمولا از فوم پلی اورتان در مبل های سنتی و مبلمان های پذیرایی استفاده می شود. دارای تراکم متوسطی بوده و در صورت نفوذ رطوبت به سرعت خشک شده و روطبت را جذب کرده و ازرشد کپک و قارچ جلوگیری می کند. این فوم به فوم بهداشتی و ضد میکروبی معروف و در بازار نمونه هایی با تراکم بالا تولید شده و برای قسمت نشیمن گاه مبلمان ها که استفاده بیشتری دارد، به کار برده می شود. این فوم ها دارای دوام و ماندگاری بالایی هستند.
خوصصیات فوم های ایده آل
انتخاب فوم بسته به نظر و سلیقه افراد دارد، اما فوم های استاندارد و ایده آل دارای ویژگی های خاصی هستند که تاثیر مستقیمی بر سلامت بدن افراد دارد. فوم ها باید حالت ارتجاعی داشته باشند، تا در زمان نشستن روی مبلمان به مفاصل و عضلات آسیبی وارد نشده و بعد از فشرده شدن مجددا به حالت اولیه خود بازگردد. استفاده از فوم های نرم در قسمت نشیمن گاه مبل اصلا گزینه اصولی و استانداری نیست. به عنوان نمونه هرگز در کف مبل از فوم های ویسکوز استفاده نمی شود و برای این قسمت بهترین نوع فوم لایکو توصیه می شود.
حتما در زمان انتخاب فوم اگر فرزند کوچک و یا افراد مبتلابه آلرژی دارید، از فوم های پلی اورتان و پلی استر استفاده کنید. همانطور که گفته شد این فوم ها رطوبت را جذب کرده و از ایجاد کپک و قارچ جلوگیری می کنند و برای حفظ سلامتی بهترین گزینه هستند.

دیدگاهتان را درباره این مطلب بنویسید

نام و نام خانوادگی: *

شماره موبایل: *

ایمیل:

دیدگاه: *

دیدگاه کاربران

design