نکات طلایی و جادویی تمیز کردن مبلمان با بخارشو

نکات طلایی و جادویی تمیز کردن مبلمان با بخارشو

بعد از یک روز سخت کاری قطعا وقتی وارد خانه می شوید و مکانی را در فضای نشیمن برای استراحت انتخاب می کنید قطعا مبل است. در خانه هایی که شلوغ و پر جمعیت هستند و یا حیوانات خانگی دارند، مبلمان و کاناپه ها به سرعت کثیف و لکه می شوند. چون در فضای نشیمن از مبل برای چرت زدن، نوشیدن، تنقلات، نشستن و... استفاده می شود. در نهایت به این نتیجه می رسیم که مبلمان به سرعت دچار آلودگی و لکه می شود. اگر مبلمان دچار کثیفی و آلودگی شد و یا بوی بد از آن متساعد می شود، قطعا باید دست به کار شوید و شروع کنید به تمیز کردن مبلمان در این مقاله قصد داریم نکات طلایی و جادویی تمیز کردن مبلمان با بخارشو را آموزش دهیم.

مراحل تمیز کردن مبلمان با بخارشو

آماده سازی:

قبل از اقدام به تمیز کردن مبلمان اولین مرحله که باید به آن دقت زیادی داشته باشید، اطیمنان از آسیب نزدن بخار به متریال مبلمان است. برای این کار ابتدا برچسب روی مبل را چک کنید تا با دستور العمل های سازنده مبل برای نظافت آن آشنا شوید. معمولا بر روی مبلمان برچسب هایی به حروف مشخص نشان دهنده روش های شستشو و استفاده از مواد شوینده خاص می باشد. به عنوان مثال حروف اس دبلیو نشان دهنده شستن مبل با مواد حلال در آب و حرف ایکس نشان دهنده شستشوی مبل با بخار شو می باشد. مراحل آماده کردن مبلمان برای شستشو عبارتند از؛
قبل از اقدام برای شستشوی مبل حتما بالشتک ها و کوسن های مبل را که قابلیت جابجایی دارد، جاروبرقی کشیده و کنار بگذارید. تمام درزها و کناره های مبل را به خوبی جارو برقی بکشید، می توانید برای تمیز کردن درزها و کناره های مبل از ابزارهای مخصوص جاروبرقی استفاده کنید، دقت داشته باشید هر چه زمان بیشتری برای تمیز کردن مبل بگذارید نتیجه بهتری خواهید گرفت.
پاک کردن لکه از روی مبل:
لکه های ساده و معمولی به راحتی و با بخار شو از روی سطح مبل پاک می شود. اما لکه های روغنی کمی سخت تر بوده و با شوینده های مخصوص باید پاک شود. توصیه می کنیم قبل از اقدام به تمیز کردن مبلمان با بخار شو از شوینده مخصوص استفاده کنید. در زمان استفاده از شوینده ها دقت زیادی داشته باشید حتما تذکرات روی شوینده را مطالعه و در قسمتی از مبلمان که در دید نیست تست کنید. ضمنا برای لکه های روغنی استفاده از ترکیب جوش شیرین، آب و نشاسته ذرت عملکرد خوبی دارد.
حذف لکه های قدیمی و سمج:
اگر لکه ها را با سرعت و ملایمت پاک نکنید، باید از پاک کننده های قوی استفاده کنید. البته استفاده از پاک کننده ای قوی را باید حتما در قسمتی دور از دید مبلمان انجام دهید، مخصوصا برای مبلمان چرم تا در صورتی که شوینده به رویه مبل آسیب زد نمایان نشود.
تمیز کردن عمیق مبل با استفاده از بخارشو: بعد از انجام مراحل آماده سازی مبل برای شستشو نوبت آن شده که با کمک بخار شو مبلمان خود را به طور کامل تمیز کنید.

استفاده از بخار شو عبارتند از؛
استفاده از بخار شو مناسب:
انواع مختلفی از بخار شو وجود دارد که برای تمیز کردن مبلمان استفاده می شود. در زمان استفاده از بخار شو حتما به پارچه مبلمان دقت داشته باشید. از مزیت های استفاده از بخار شو می توان به عدم استفاده از مواد شیمیایی در زمان استفاده از تمیز کردن مبلمان اشاره کرد. بیشتر بخار شوها با آب کار می کنند و بعضی از آنها با محلول های پاک کننده رقیق شده و آب کار می کنند و لوازم منزل را به خوبی تمیز می کنند.
برای استفاده از بخار شو ابتدا مخزن را پر کرده، دستگاه را به برق متصل و سپس منتظر بمانید تا دما به بخار برسد و اقدام به تمیز کردن نمایید. اصلا سعی نکنید از بخار شو قبل از به دمای مناسب رسیدن استفاده کنید، چون فقط آب ظاهر می شود و سطح مبل را خیس می کند.
در زمان شستن مبل ابتدا از قطعات کوچک و بالشت ها شروع کنید. قاب های بزرگ مبل باید در آخرین مرحله شسته شود. اگر  قصد دارید دو طرف بالشت ها را بشویید باید کمی صبر کنید تا یک طرف بالشت ها شسته و خشک شود سپس طرف دیگر را بشویید. شستن همزمان دو طرف بالشت ها موجب می شود تا دیرتر خشک شده و بوی نامطبوعی بگیرد. از نگه داشتن طولانی مدت بخارشو روی یک قسمت جدا خودداری کنید و در صورت مواجه شدن با یک لکه مقاوم آن را چند بار با بخار شوی بشویید. 
بعد از شستن بالشت ها نوبت به شستن قسمت های بزرگ مبلمان است. قطعات بزرگ مبل باید به مانند قسمت های کوچک شستشو داده شود. چون اگر این قسمت ها به یکباره شسته شود، آب مدت زمان بیشتری در روی سطح پارچه مانده و به عمق پارچه نفوذ و این موضوع موجب آسیب زدن به روکش مبل می شود. اگر روی قسمت های بزرگ مبل متوجه لکه های مقاوم و خاصی هستید، حتما شستن را چند بار تکرار کنید.در این موقع نیازی نیست صبر کنید تا خشک شود می توانید شستن را تا حذف لکه چند بار تکرار کنید.
بعد از شستن مبل اجازه دهید که مبلمان خشک شود، این مرحله ممکن است مدتی زمان ببرد که بسته به عوامل متعددی دارد. عواملی مانند تهویه اتاق و زمانی از روز را که برای شستشو انتخاب کرده اید. شما می توانید در زمان شستشوی مبل در و پنجره ها را باز نگه دارید تا خشک شدن به سرعت انجام شود.
حذف لکه های باقی مانده:
با استفاده از بخار شوی طیف وسیعی از لکه از بین می رود، اما  اگر بعضی از لکه ها قدیمی تر و سمج هستند، شما می توانید از روش های دیگری برای حذف آنها استفاده کنید. ساده ترین روش استفاده از محلول آب و صابون است. یک اسفنج را به محلول آب و صابون آغشته و روی لکه بمالید تا کف کند و سپس با یک پارچه خشک تمیز کنید، اما اگر بازهم لکه مقاومت نشان داد، اصلا نگران نباشید برای حذف این لکه های مقاوم از ترکیب آب و سرکه سفید استفاده نمایید. یک پارچه را به محلول آب و سرکه سفید آعشته و روی لکه مقاوم بکشید. این مرحله را چند بار تکرار کنید تا لکه به خوبی حذف شود. ناگفته نماند بعضی از محصولات خانگی برای حذف لکه های خاصی کاربرد دارد، پس قبل از اقدام به حذف لکه مطمئن شوید که لکه روی مبل از چه موادی تشکیل شده است و متناسب با مواد لکه، ماده شوینده آن را خریداری نمایید.

دیدگاهتان را درباره این مطلب بنویسید

نام و نام خانوادگی: *

شماره موبایل: *

ایمیل:

دیدگاه: *

دیدگاه کاربران

design