نکات مهم و کاربردی در هنگام تمیز کردن مبل چرمی

نکات مهم و کاربردی در هنگام تمیز کردن مبل چرمی

یکی از زیباترین و منحصر به فرد ترین لوازم در دکوراسوین داخلی مبلمان چرمی است. این مبل زیبایی خاصی به فضا می دهد و می تواند یک فضای ساده را به یک فضای اشرافی و شیک تبدیل کند. مبلمان چرم در نهایت زیبایی نیاز به مراقبت و تمیزی دارد. عده ای تصور می کنند مبلمان چرم با یک پارچه نمناک تمیز می شود. اما باید بدانید مبلمان چرم نیز نیاز به روش های خاصی برای تمیز کردن دارد. در این مقاله قصد داریم نکات مهم و کاربردی در هنگام تمیز کردن مبل چرمی را آموزش دهیم.

مبلمان چرم 

مبل چرم به علت های مختلفی یکی از پرطرفدارترین مبلمان ها تبدیل شده، اما دوام و تمیز کردن آسان آن از علت های اصلی خرید این مبلمان شیک و زیبا می باشد. برای تمیز کردن مبل چرم هر دو هفته یکبار با کمک جارو برقی و پارچه خشک می توانید آن را تمیز نگه دارید. در صورتی که مبلمان شما لکه و آلودگی را جذب کرده باشد، لازم است به صورت اصولی اقدام به تمیز کردن لکه بپردازید. در ادامه روش تمیز کردن مبل چرم آموزش داده می شود. اما قبل از هر اقدامی توصیه می کنیم هر سه ماه یکبار به صورت کامل و اصولی مبل چرم را تمیز کنید.

تمیز کردن مبل چرمی

استفاده از جارو برقی

اولین مرحله برای تمیز کردن مبل چرمی استفاده از جاروبرقی می باشد، در اولین مرحله بالشت ها و کوسن ها را از روی مبل برداشته و با کمک جاروبرقی تمام درزها و گوشه های مبل را تمیز کرده و ذرات و آلودگی های انباشته شده در درزهای مبل را به آرامی با جارو برقی جمع کنید. روی تمام بالشت ها و گوشه های مبل را به خوبی جارو برقی بکشید و مطمئن شوید که تمام گوشه ها و درزهای مبل به خوبی تمیز شده است.

استفاده از دستمال مرطوب

با جارو برقی خرده های غذا، موهای حیوانات و غبار از روی سطح مبل چرم پاک می شود، اما غبار نشسته روی سطح مبلمان با یک پارچه مرطوب رفع می شود. شما برای تمیز کردن سطح مبل چرم میتوانید از دستمال های مخصوص میکروفایبر استفاده نمایید. اما برای تمیز کردن مبل چرم با پارچه های میکروفایبر هرگز آن ها را مرطوب نکنید. رطوبت روی سطح مبل مانده و موجب تاری و ایجاد لک روی سطح چرم می شود. همچنین قبل از تمیز کردن مبل چرمی دستور العمل های تمیز کردن مبل چرمی را به خوبی رعایت کنید.

شناسایی کدهای مربوط به شستشوی مبل چرم

 در مبل های چرم کدهایی در برچسب آن  وجود دارد که هرکدام بیانگر اطلاعاتی برای شست و شوی مبل می باشد. علامت اختصاری اس یا پی به معنی شستشوی مبل با پاک کننده های بر پایه آب و علامت ایکس به معنی شستن مبل با پاک کننده های حلال در آب و استفاده از بخار شوی مانعی ندارد.

تمیز کردن تخصصی مبل با یک محصول معتبر

برای تمیز کردن مبل می توانید از محصولات تخصصی و مطمئن استفاده کنید. در حال حاضر پاک کننده های مخصوص چرمی در بازار در تنوع بالا موجود است. که شما به راحتی می توانید یک پارچه نرم و بدون پرز را به این پاک کننده ها آغشته نموده و پارچه را به آرامی روی سطح مبل بکشید. ایجاد خشونت و محکم کشیدن پارچه روی سطح مبل موجب آسیب به بافت چرم می شود.

استفاده از نرم کننده ها و جلا دهنده های مبلمان چرم

برای تمیز کردن مبل چرم می توانید از جلا دهنده ها برای جلا دادن مبل های چرم قدیمی استفاده کنید. همچنین استفاده از نرم کننده ها علاوه بر محافظت از چرم، موجب جلا دادن به مبلمان چرم می شود.
تماس با متخصصان
در صورتی که مبل چرم شما کثیف و لکه دار شده برای شستشو و تمیز کردن آن می توانید با متخصصان حرفه ای شستشوی مبل تماس گرفته و شست و شوی مبلمان خود را به آنها بسپارید. در ادامه چهار روش برای شستشوی لکه مبل چرم آموزش داده می شود.

تمیز کردن مبل چرمی با جارو برقی

 از اولین و رایج ترین روش ها برای تمیز کردن مبل چرمی استفاده از جاروبرقی است، اما استفاده از این وسیله کاربردی روی مبل چرم نیاز به کمی حوصله و دقت دارد. در اولین مرحله با جاروبرقی و آشغال های ریخته شده روی مبل را تمیز کنید، حتما فاصله بین پشتی ها را به خوبی تمیز کنید. در زمان استفاده از برس جاروبرقی دقت داشته باشید که الیاف برس به سطح چرم آسیبی نزند، بعد از تمیز کردن مبل با جاروبرقی، با یک پارچه گرد و غبار و خاک روی مبل را کاملا تمیز کنید.
استفاده از آب و سرکه
 برای تمیز کردن لکه ها از روی مبل چرمی می توانید از محلول خانگی آب و سرکه استفاده کنید، کافیست به میزان مساوی آب و سرکه را  با هم ترکیب کرده و در ظرف اسپری ریخته روی پارچه اسپری کنید و پارچه را روی سطح مبل بکشید. دقت داشته باشید که مبل خیس نشود، مبل را از جهت بالا به پایین به آرامی تمیز کنید و در انتها با یک پارچه مرطوب قسمت های مرطوب را خشک کنید.
محلول لیمو و سرکه سفید
برای تمیز کردن لکه روی مبل کافیست 15 قطره آب لیمو را با 2 فنجان سرکه سفید ترکیب و مبل را با آن تمیز کنید، این محلول عملکرد خوبی برای تمیز کردن مبل چرمی دارد.

روش های جادویی برای پاک کردن لکه چربی از روی مبل چرم

 لکه های  به وجود آمده از مواد غذایی، لوازم آرایش و.. باید سریعا از روی سطح و دسته مبل پاک شود. اما اگر لکه روی مبل باقی ماند اصلا نگران نباشید کافیست مقداری جوش شیرین را روی لکه چربی ریخته و با یک پارچه مرطوب پخش کنید و اجازه دهید جوش شیرین چند ساعت روی لکه باقی بماند در انتها با یک پارچه خشک جوش شیرین را پاک کنید.

پاک کردن لکه جوهر

برای حذف لکه جوهر ریخته شده روی مبل کافیست، الکل را به پنبه آغشته کرده و روی لکه بکشید و در انتها آن را به یک پارچه خشک کنید، دقت داشته باشید که الکل روی مبل ریخته نشود و مبل را با الکل خیس نکنید.

پاک کردن لکه مایعات از روی مبل چرم

 در زمانی که لکه هایی مانند نوشابه، چای، قهوه و.. روی مبل ریخته شد، سریعا اقدام به پاک کردن لکه نمایید و اجازه ندهید لکه روی مبل خشک شود. برای پاک کردن این گونه لکه ها در اولین مرحله لکه ریخته شده را به کمک قاشق جمع کرده و در مرحله بعد از محلول های پاک کننده مخصوص استفاده نمایید. در انتها با کمک ک دستمال خشک و تمیز سطح مبل را تمیز کنید.
بعد از تمام مطالب ذکر شده بهترین پیشنهاد برای براق کردن مبلمان استفاده از براق کننده های مبل چرمی است که مبل را مانند روز اول براق و زیبا جلوه می دهد.

دیدگاهتان را درباره این مطلب بنویسید

نام و نام خانوادگی: *

شماره موبایل: *

ایمیل:

دیدگاه: *

دیدگاه کاربران

design