آموزش ترفندهای ساده برای شستن مبل در خانه

آموزش ترفندهای ساده برای شستن مبل در خانه

از پر استفاده ترین لوازم در خانه ها بعد از فرش، مبلمان است که گاهی اوقات به عنوان تخت خواب، میز ناهار خوری، جای بازی کودکان و حتی پناهگاه حیوانات خانگی و... مورد استفاده قرار می گیرد. قطعا با استفاده های زیاد از مبلمان، این اشیاء دوست داشتنی و کاربردی دچار لکه، کثیفی های غیر قابل مشاهده مانند قارچ، غبار و باکتری ها می شوند. پس لازم است که هر چند وقت یکبار دستی به سرو صورت مبلمان کشیده و آنها را تمیز کنیم. در این مقاله قصد داریم آموزش ترفندهای ساده برای شستن مبل در خانه را بررسی کنیم، با ما همراه باشید.

مراحل شستن مبل در خانه

روش های مختلفی برای از بین بردن آلودگی روی مبل وجود دارد که عبارتند از:
سرکه
از سرکه برای حذف سریع لکه روی مبل استفاده می شود، بدین صورت که چند قطره سرکه را به نصف فنجان آب اضافه نموده و این ترکیب را روی لکه اسپری کرده و بعد 5 دقیقه آن را با یک پارچه و یا حوله تمیز خشک کنید تا لکه حذف شود. معمولا برای حذف لکه ها و غبار از روی مبل وسایلی مانند برس خشک، جاروبرقی، بخارشوی، جوش شیرین، سرکه، آب و دستمال تمیز باید در دسترس داشته باشید. و اما روش های پاک کردن لکه روی مبل
سریع به لکه ها برسید
 با مشاهده اولین لکه روی مبل به سرعت دست به کار شوید و آن را تمیز کنید، هرچه سرعت عمل بیشتری در پاک کردن لکه داشته باشید، اثری از لکه کمتر روی مبل باقی می ماند. حتی صبر کردن بیشتر از چند دقیقه پاک کردن لکه را با سختی مواجه می کند.
خواندن دستور العمل پارچه ها
 قبل از استفاده از هر مواد شوینده ای برای مبل های پارچه ای حتما مشخصات پارچه به کار رفته در مبلمان را بخوانید تا محلول تمیز کننده مبلمان صدمه ای به پارچه ها نزند، سعی کنید از محصولات تمیز کننده ایمن که کمترین آسیب را به متریال مبل می زند استفاده کنید.
توجه به کدهای حک شده روی پارچه مبل
معمولا روی پارچه های مبل کدی های خاصی حک می شود که هر کدام نشان دهنده نوع مواد شوینده برای پارچه است. کد اس نشان دهنده شست و شو مبل با محلول های بر پایه آب می باشد. کد دبلیو نشان دهنده استفاده از شوینده های بدون آب و کد ایکس یعنی شستشوی مبلمان را باید به افراد متخصص بسپارید.
برای حذف ذرات گرد و غبار از برس خشک استفاده کنید
استفاده از برس خشک و برس کشیدن کامل مبلمان کمک زیادی به از بین رفتن لکه ها می کند و موجب می شود که ذرات و گرد و غبار به سطح مبل بیایند.
کشیدن جارو دستی
قبل از هر اقدامی برای شست و شو مبلمان خود ابتدا با یک جارو دستی روی سطح مبل را جارو بکشید، این کار موجب می شود تا خرده ها و ذرات باقی مانده روی مبل پاک شده و تمرکز شما را روی لکه ها سمج و پردردسر بیشتر کند.

استفاده از جوش شیرین

بعضی از افراد تصورشان این است که از جوش شیرین فقط در طبخ غذا استفاده می شود، اما باید بدانید که از جوش شیرین در تمیز کردن لوازم خانه و از بین بردن لکه استفاده می شود و عملکرد عالی دارد. پاشیدن جوش شیرین روی مبلمان بوی نامطبوع روی مبل را از بین برده و به حذف لکه ها کمک می کند. در صورتی که قصد شستن مبل در خانه را دارید، کافیست از محلول جوش شیرین استفاده کنید این محلول لکه های عمیق را از بین می برد. کافیست در یک ظرف به نسبت مساوی جوش شیرین و آب را ترکیب کرده و محلول را روی لکه ریخته و اجازه دهید 20 دقیقه روی لکه باقی بماند. بعد از اینکه جوش شیرین لکه ها را جذب کرد با کمک جارو برقی جوش شیرین را از روی لکه ها برداردید. ناگفته نماند برای استفاده از هر محلول شوینده روی مبل حتما روی قسمت کوچکی از مبل ابتدا تست انجام دهید و سپس از محلول در سطح وسیع استفاده کنید.

استفاده از محصولات پاک کننده توصیه شده

 به یاد داشته باشید برا یپاک کردن لکه چه از روی مبل و یا فرش حتما از محصولات توصیه شده و ایمن استفاده کنید. اگر از محصولات پاک کننده اطمینان ندارید و یا دفعه اول است که از این محصولات استفاده می کنید، حتما روی نقطه کوچکی از مبلمان تست کنید و در صورت عدم واکنش از آن استفاده کنید. بهترین و امن ترین روش برای پاک کردن لکه ها از روی مبل انجام دادن مرحله به مرحله دستور العمل ها می باشد و همیشه از یک پارچه نرم نخی برای پاک کردن محلول ها استفاده کنید.
خشک کردن مبل با یک حوله نرم
قسمت هایی مبل را که تمیز کرده اید و مرطوب است، حتما بایک حوله خشک تمیز کنید تا مبل خشک شود. مواد و محلول های باقی مانده روی مبل را با استفاده از یک حوله خشک تمیز کنید.
گذاشتن مبل در هوای آزاد
اگر برایتان امکان دارد برای حذف لکه ها از روی مبل آن را در هوای آزاد قرار دهید، معمولا مبل بعد از حذف لکه باید یک شب در هوای آزاد قرار بگیرد تا صبح با دیدن تمیزی آن شگفت زده شوید و بوی محلول های شیمیایی در خانه نپیچد.

نکات مهم شستن مبل در خانه

در زمان شستن مبل در خانه سوالات متعددی مطرح می شود که عبارتند از؛
آیا می توان برای شستشوی مبل از شامپو فرش استفاده کرد؟
 بله معمولا شامپو فرش ها برای تمیز کردن فرش و مبلمان قابل استفاده است، فقط قبل از استفاده مطمئن شوید که محلول شوینده برای مبل شما ایمن و بدون آسیب باشد. بهترین راه بررسی کدهای تمیز کننده درج شده روی برچسب مبل است.
شستشوی فوم مبل چگونه است؟
ممکن است بعضی از لکه ها از پارچه رویه مبل عبور کرده و به عمق مبل و فوم نفوذ می کند. در این مواقع بهترین روش استفاده از محلول سرکه است. بدین صورت که 1 قاشق غذاخوری سرکه را با 1 فنجان آب ولرم ترکیب کرده و این محلول را روی قسمت مورد با پارچه بمالید. در نهایت فوم را در معرض هوای آزاد گذاشته تا خشک شود، در صورتی که روکش از مبل جدا نمی شود، حتما تمام مراحل را روی روکش انجام دهید.

دیدگاهتان را درباره این مطلب بنویسید

نام و نام خانوادگی: *

شماره موبایل: *

ایمیل:

دیدگاه: *

دیدگاه کاربران

design