تفاوت مبل کلاسیک و نئوکلاسیک

تفاوت مبل کلاسیک و نئوکلاسیک

در زمان خرید مبلمان برای هر خانه ای با انواع نام ها و طرح ها و رنگ های مبلمان مواجه می شوید، که هر کدام خصوصیات و ویژگی های خاص و منحصر به فرد خود را دارند. مبلمان نیز مانند سبک های دکوراسیون دارای نام های متفاوتی بوده که هرکدام معنای خاصی دارد و ویژگی های مبل را بیان می کند. در این مقاله قصد داریم به بررسی تفاوت مبل کلاسیک و نئو کلاسیک بپردازیم، خالی از لطف نیست تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

تفاوت مبل کلاسیک و  نئو کلاسیک

شاید قصد تعویض مبلمان را داشته باشید و مبلمان کلاسیک دلتان را زده و یا دوست دارید مبلمان مدرن را در فضای منزلتان استفاده نکنید. در این مواقع انتخاب مبلمان نئوکلاسیک بهترین و ایده آل ترین گزینه برای منزلتان محسوب می شود. ولی مبل نئو کلاسیک چیست و آیا با مبل کلاسیک تفاوت دارد؟
سبک نئو کلاسیک دقیقا از سبک کلاسیک خارج شده اما اصالت و ریشه خود را حفظ کرده است در انتخاب مبلمان نئو کلاسیک رنگ، پارچه مبل، نقش و نگار، قیمت و ابعاد مبلمان تاثیر زیادی دارد که در ادامه به بررسی هر کدام از آنها به صورت مجزا می پردازیم.
رنگ مبلمان
در مبلمان کلاسیک و نئو کلاسیک رنگ تاثیر زیادی دارد، همانطور که ذکر شد مبل نئوکلاسیک برگرفته از سبک کلاسیک با حفظ اصالت است. رنگ نیز در این مبلمان برگرفته از سبک کلاسیک بوده اما کمی ملایم تر ، اگر کمی در رنگ مبلمان دقت کرده باشید، رنگ مبلمان کلاسیک شاد و پر انرژی هستند اما در سبک نئو کلاسیک رنگ های سفید، بژ، کرم، شکلاتی و خاکستری رایج است.
پارچه مبلمان
اگر در دسته افرادی هستید که علاقه زیادی به پارچه های گلدار و شلوغ دارید، پارچه مبلی های زربافت، ملیله کاری شده را به شما پیشنهاد می کنیم، اما اگر طرفدار طرح های ظریف و شیک هستید پارچه های ساده و با طرح های نئو کلاسیک را به شما پیشنهاد می کنیم.
نقش و نگار مبلمان
یکی از ویژگی های خاص و منحصر به فرد در مبلمان کلاسیک طرح های پر نقش و نگار و قرینه می باشد. این خصوصیت از ویژگی های شاخص مبلمان کلاسیک است. اما در مبلمان نئو کلاسیک در پارچه، پایه و دسته مبلمان  نقوش با حفظ اصالت بسیار ساده و ظریف به کار رفته اند.و شما ترکیبی از مبلمان کلاسیک را در ابعاد کوچک و جذاب مشاهده می کنید.

ابعاد و اندازه مبلمان نئو کلاسیک

همانطور که بارها ذکر شده و می دانید استفاده از مبلمان کلاسیک برای فضاهای دلباز و بزرگ استفاده می شود، معمولا ابعاد مبلمان کلاسیک در ابعاد بزرگ طراحی می شوند اما این مبلمان برای فضاهای آپارتمانی و متراژ کم گزینه مناسبی نیستند. ابعاد و اندازه مبلمان نئو کلاسیک در ابعاد و اندازه ظریف و کوچکتری طراحی شده اند که برای فضای آپارتمان و کوچک گزینه مناسبی است. و به راحتی فضای اشارفی و لوکس دکوراسیون کلاسیک را در فضای آپارتمان جلوه می دهد.

قیمت مبلمان
همانطور که می دانید هرچه ابعاد مبلمان بزرگ تر باشد بالطبع لوازم و پارچه بیشتری در زمان تولید استفاده می شود که تاثیر مستقیمی در قیمت مبلمان دارد. مبل کلاسیک به علت استفاده از چوب و پارچه بیشتر قیمت بالاتری نسبت به مبل نئو کلاسیک دارد. مبلمان نئو کلاسیک نسبت به مبل کلاسیک ساده تر و متریال کمتری در آن استفاده شده و این موضوع باعث شده تا قیمت این مبلمان از مبل کلاسیک پایین تر است.
چیدمان مبل نئو کلاسیک در دکوراسوین داخلی
بعد از انتخاب مبل نئوکلاسیک باید به تناسب مبل با دیگر اکسسوری ها داشته باشید. تا در فضای منزلتان با ایجاد تعادل و تناسب هارمونی زیبایی را به چشم بکشد. بعد از انتخاب مبلمان حتما به رنگ پرده، کوسن، فرش و... دقت کافی داشته باشید. تناسب داشتن مبلمان نئو کلاسیک با دیکر اکسسوری ها در دکوراسیون باعث جذابیت چند برابر فضای پذیرایی می شود.

فرش مناسب با مبلمان نئو کلاسیک

جالب است بدانید که انتخاب فرش متناسب با مبلمان موجب جلوه بیشتر فضا و دکوراسیون می شود، معمولا برای فضاهای بزرگ با متراژ بالا از فرش هایی در ابعاد بزرگ و رنگ های تیره استفاده می شود. برای مبلمان نئو کلاسیک حتما از فرش های کلاسیک با نقوش و طرح های اصیل ایرانی و سنتی استفاده کنید. البته استفاده از فرش هایی با طرح های ساده و کمی شبیه به مدرن در کنار این مبلمان هارمونی خاصی را به وجود می آورد. می توانید از فرش های ابریشم نما در کنار مبلمان نئو کلاسیک استفاده کنید تا فضای اتاق پذیرایی شما لوکس و اشرافی جلوه کند، فرش های ابریشم نما که به فرش های دست بافت شبیه هستند، زیبایی فضای شما را چند برابر جلوه می دهد.

پرده
برای دکوراسیون و مبلمان نئو کلاسیک بهترین سبک، پرده هایی بلند و ساده با طرح های ظریف گزینه پیشنهادی ماست، استفاده از پرده های بلند مخمل وقار و اصالت سبک نئوکلاسیک را حفظ و به آن جان می بخشد. دقت داشته باشید از طرح، پارچه مخمل پرده در اکسسوری و دیگر لوازم چیدمان استفاده کنید. پرده های مخمل به علت داشتن طرح های خاص و بی نظیر و پرز کم جذابیت و هارمونی خاصی به فضای دکوراسیون و مبلمان می بخشد.
کوسن
انتخاب کوسن برای مبلمان اهمیت زیادی داشته و تناسب جذابی بین مبلمان و دکوراسیون ایجاد می کند. هر چند در طول مقاله برای پارچه های مبلمان نئو کلاسیک تاکید زیادی بر انتخاب پارچه های طرح دار و جذاب داشتیم، اما شما می توانید از پارچه های ساده برای کوسن استفاده کنید. باز هم تاکید می کنیم که حتما در زمان انتخاب پارچه کوسن به طرح و رنگ پارچه دقت زیادی داشته باشید تا یک هارمونی زیبا و جذاب بین کوسن و مبلمان داشته باشید. اگر پارچه مبلمان طرح دار و شلوغ است حتما از پارچه های ساده و بدون طرح برای کوسن استفاده و کوسن ها را به صورت قرینه روی مبلمان بچینید. برای هارمونی زیباتر و جذاب تر می توانید از پارچه پرده الگو گرفته و کوسن ها را با گل های پرده ست کنید. حتما در زمان خرید مبلمان، فرش و پرده و ست کردن آن کمی خلاقیت و صبر خرج کنید تا بعد از اتمام چیدمان از زیبایی منزلتان لذت ببرید.

دیدگاهتان را درباره این مطلب بنویسید

نام و نام خانوادگی: *

شماره موبایل: *

ایمیل:

دیدگاه: *

دیدگاه کاربران

design