تاثیر مبل بر سلامت زانو ها و درد زانو

تاثیر مبل بر سلامت زانو ها و درد زانو

بیشتر ما بعد از فعالیت های مدام روزانه و راه رفتن و ایستادن ترجیح می دهیم روی یک کاناپه و یا مبل استراحت کنیم و پاهایمان را دراز و کمی استراحت کنیم. کاناپه راحتی یا مبل یکی از محصولاتی است که بیشتر اوقات در خانه هایمان به عنوان نقطه کانونی کاربرد دارد و به عنوان محلی برای نشستن و استراحت قابل استفاده است. اما آیا تا به حال به تاثیر مبل بر سلامت زانو فکر کرده اید؟ اصلا می دانستید که بسیاری از درد زانو و پا دردهای ما با کمک مبل از بین می رود. و یا برعکس شدت پیدا می کند؟ در این مقاله تاثیر مبل بر سلامت زانو و درد زانو مورد بررسی قرار می گیرد.

سلامتی و مبلمان

 استفاده از انواع مبلمان و کاناپه برای استراحت و نشستن جزء جدایی ناپذیر خانه ها شده و افراد در طول روز حتی برای دقایقی روی مبل به استراحت و چرت زدن می پردازند. اگر مبلمان و کاناپه فرسوده و غیر استاندارد باشد قطعا موجب به خطر افتادن سلامتی و یا حتی تشدید زانودرد و کمر درد می شود. همه ما می دانیم که مبلمان تاثیر مستقیمی بر سلامت ستون فقرات و زانو دارد. و صدمات ناشی از استفاده از کاناپه و مبل غیر استاندراد صدمات جبران ناپذیری را به بدن وارد می کند.
کاناپه هایی که محبوب شما هستند و ساعت ها روی آن استراحت می کنید اگر به خوبی از بدن شما حمایت نکنند، موجب گردن درد، زانو درد، کمر درد و گرفتگی عضلات می شود.
نحوه نشستن صحیح روی مبل و کاناپه برای خودش کتابی قطور حرف دارد، استراحت روی مبل بدون تکیه گاه استاندارد  و یا به صورت کج و افتاده نشستن روی مبل صدمات جبران ناپذیری را روی سلامتی شما دارد. به همین دلیل بیشتر متخصصان ارتوپد توصیه می کنند در زمان نشستن روی مبلمان و صندلی به نحوه نشستن صحیح دقت زیادی داشته باشید.

عوارض استفاده از مبلمان فرسوده و غیر استاندارد

در صورتی که مبلمان ما غیر استاندارد و فرسوده باشد، چه در حالت نشستن و چرت زدن عوارض زیادی برای گردن و ستون فقرات شما پیش می آید. البته تاثیر مبل بر سلامت زانوها انکار ناپذیر است و باید در زمان خرید مبلمان به غیر از زیبایی دکوراسیون به فکر سلامت بدن و البته ستون فقرات باشید.  در صورتی که چند علامت خاص و اساسی را در بدن خود به مرو تجربه می کنید، قطعا مبلمان شما فرسوده و غیر استاندارد است و باید به فکر خرید مبلمان جدید باشید. این علائم عبارتند از؛
سردرد، گردن درد، کشیدگی عضلات گردن، احساس درد در ناحیه لگن و زانو، درد در پشت گردن و عضلات پا،  بی حسی در پشت بدن بعد از نشستن روی مبل و کاناپه، مشکل در بهبود وضعیت بدن و صاف نشستن

چگونگی تشخیص مبل فرسوده

 برای تشخیص مبلمان فرسوده و غیر استاندارد و  تاثیر آن بر سلامت زانوها روش های متنوعی وجود دارد که می توانید با این چند روش متوجه فرسوده و غیر استاندارد بودن مبلمان شوید. این روش ها عبارتند از؛

Worn out sofa

در مرحله اول پشت مبل را بررسی کرده و با دقت نگاه کنید تا در وسط کاناپه و مبل فرورفتگی وجود دارد یاخیر؟ در صورتی که فرورفتگی کم و جزئی بود، این موضوع کاملا طبیعی ست، اما اگر فرو رفتگی بیش از حد باشد، به شدت توصیه می کنیم از این مبلمان و کاناپه استفاده نکنید.
حتما به طول عمر مبلمان و کاناپه دقت داشته باشید، در صورتی که کاناپه شما جدیدا دچار فرورفتگی شده احتمالا از مواد نامرغوب و بی کیفیت در آن استفاده شده و اگر بعد از چند سال استفاده دچار فرورفتگی شده قطعا عمر فوم و مواد آن به سر آمده و باید به فکر تعویض و یا تعمیر آن باشید.
بررسی توده و ناهمواری روی سطح مبل را به خوبی مورد بررسی قرار دهید، معمولا مبل های استاندارد و با کیفیت سطحی صاف و یکدست داشته و دارای برآمدگی و توده نیستند. 
در زمان خرید مبل حتما به ارتفاع مبل و پایه ها دقت کنید، پایه های مبل باید به گونه ای باشد که در زمان نشستن زانوهای شما بدون هیچ فشاری دارای زاویه 90 درجه باشد. فاصله تکیه گاه و کمر باید به گونه ای باشد که ستون فقرات در حالت راستا و قائم قرار بگیرد. در زمان نشستن روی مبل و کاناپه نباید احساس خستگی و کرختی به بدن دست بدهد و یا مدام در حال جابجا شدن باشید. 
در زمان برخواستن از روی مبل فوم باید به سرعت به حالت اولیه بازگردد، اما اگر بعد از برخواستن از روی مبل فوم به حالت اولیه بازنگشت، در صورتی که مبل را به تازگی خریداری کرده اید، قطعا فوم مبل نامرغوب و بی کیفیت است و اگر مدت زیادی ست که از مبل استفاده می کنید، حتما باید به فکر تعویض و یا ترمیم فوم مبل باشید.
چگونه دردهای حاصل از نشستن رو ی مبل را کاهش دهیم؟
حال که با تاثیر مبل بر سلامت زانو و ستون فقرات و بدن آشنا شدید نوبت آن رسیده که اقداماتی در جهت رفع این مشکلات انجام دهید. اگر قصد خرید مبلمان جدید را ندارید قطعا باید به فکر ترمیم و یا استفاده از لوازم جانبی کمک بگیرید، یکی از این لوازم جانبی که سهم بزرگی در کاهش دردهای ناشی از نشستن روی مبل دارد، بالشت های پشتیبان است. این بالشت ها در زمان نشستن روی مبل به عقب تکیه داده و گودی کمر به وسیله این بالشت ها پر میشود و هیچ گونه آسیبی به ستون فقرات وارد نمی شود. در صورتی که مبلمان شما دارای پایه های بلند است و شما در زمان نشستن پاهایتان آویزان است، حتما از زیر پایه ای مناسب استفاده کنید تا زانوهای شما در زمان نشستن روی مبل به حالت زاویه 90 درجه باشد. در حال حاضر بیشتر مبل های تولیدی در ایران به صورت استاندارد و مطابق با اسکلت بدن تولید می شود و فقط کافیست شما در زمان خرید مبلمان به استایل مبل مطابق با اسکلت بدن خود دقت کنید.
 برای نشستن استاندارد و عالی در زمان خرید مبل حتما به تکیه گاه مبل، پشتی صندلی و کاناپه، ارتفاع پایه های مبل دقت کافی داشته باشید. اگر نشستن های طولانی مدت روی مبل برای شما مشکلاتی را فراهم می آورد و با استفاده از لوازم جانبی درد زانو و کمر کاهش پیدا نمی کند، حتما به متخصص مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را درباره این مطلب بنویسید

نام و نام خانوادگی: *

شماره موبایل: *

ایمیل:

دیدگاه: *

دیدگاه کاربران

design