اصول چیدمان مبلمان منزل در طراحی داخلی

اصول چیدمان مبلمان منزل در طراحی داخلی

در چیدمان منزل اصلی ترین و شاید دلهره آورترین نکته چیدمان مبلمان است. زمانی که با یک فضای خالی مواجه می شوید، قطعا برای پر کردن فضا باید اصول زیبا شناختی را به خوبی بلد باشید و یا از طراحان دکوراسیون داخلی کمک بگیرید. از نظر ظاهری چیدمان داخلی برا اساس روش های عملی شاید کاری طاقت فرسا و سخت به نظر بیاید. اما طراحان داخلی طی سال ها تلاش و کوشش اصول چیدمان را به زبانی راحت در اختیار افراد قرار داده اند تا حتی مبتدی ترین فرد نیز به راحتی اقدام به چیدمان دکوراسیون داخلی نمایند. در این مقاله قصد داریم اصول چیدمان مبلمان در طراحی داخلی را بیان کنیم.

انتخاب یک نقطه کانونی

اولین نکته و مرحله در چیدمان مبلمان در فضای داخلی انتخاب نقطه کانونی است. نقطه کانونی در منزل شما می تواند تلویزیون، فضای سبز بیرونی، پنجره، شومینه و تلویزیون باشد. به عنوان نمونه اگر علاقه دارید نقطه کانونی تلویزیون و فضا مخصوص تماشای تلویزیون باشد، فاصله بین تلویزیون و مبلمان باید سه برابر ابعاد تلویزیون در نظر گرفته شود. یعنی فاصله تلویزیون 40 اینچی با مبلمان حدود 3 متر است.
جدای از تلویزیون می توانید از المان هایی مانند تابلو نقاشی، پیانو، شومینه و حتی یک دیوار با رنگ خاص استفاده نمایید.
فشار ندادن مبل به دیوار
فضا و اندازه اتاق نقش تعیین کننده ای در فاصله بین دیوار و مبلمان دارد. ولی در یک فضای کوچک، با گذاشتن چند سانتی متر فاصله بین دیوار و مبلمان، فضای تنفس کمی برای اکسسوری ها به وجود بیاورید. در صورت امکان اسباب و اثاثیه خود را به دیوار نچسبانید، زیرا موجب می شود فضای بیشتری ایجاد شده و زیبایی بصری اتاق نشیمن و پذیرایی نازیبا و بهم ریخته جلوه کند.
ایجاد مناطق مکالمه در منزل با چیدمان مبلمان
فضای مکالمه مخصوصا در فضای نشیمن و خانوادگی بسیار مهم و ضروری محسوب می شود. صندلی های تک نفره را به گونه ای بچینید که دقیقا مقابل نقطه کانونی اتاق قرار بگیرد. مبل ها و صندلی ها دقیقا مقابل هم قرار بگیرند و دقت داشته باشید که مهمان ها باید به گونه ای با هم صحبت کنند که نیاز به فریاد زدن نباشد.
در صورتی که قصد طراحی و چیدمان مبل در فضای بزرگ را دارید، حتما چند نقطه مکالمه در نظر گرفته و تعادل در این نقاط را رعایت کنید. به عنوان مثال: در صورتی که یک دست مبلمان را در بخشی از اتاق قرار می دهید، حتما در کنارش دو صندلی قرار دهید، این ترفند موجب می شود که فضا جذابیت بصری بیشتری داشته باشد.
حفظ تعادل در زمان چیدمان مبلمان
در اصول چیدمان حفظ تعادل نکته مهمی محسوب می شود،گذاشتن وسایل در مهم ترین قسمت منزل و دستیابی به مبلمان باید به راحتی و آسانی باشد. در چیدمان مبلمان از جمع کردن لوازم و قطعات بزرگ پرهیز کنید و دقت کنید که اندازه، اشکال و بافت های مختلف مبلمان در یک اتاق با هم هماهنگ بوده و تعادل را به صورت کامل رعایت کنید.
در نظر گرفتن جریان رفت و آمد
در زمان چیدمان باید دقت داشته باشید که فضای طراحی با چیدمان مبلمان هماهنگ بوده و کاربردی باشد و صرفا جهت چیدمان خاص و زیبا از یک سبک خاص پیروی نکنید. در چیدمان مبلمان دقت داشته باشید که 76 سانتی متر فضا بین تمام لوازم جانبی مبلمان فاصله باشد. تا مهمان ها به راحتی بتوانند در بین مبلمان حرکت کنند و یا مبلمان را به گونه ای قرار دهید که فضای اضافی ایجاد نکند. دقت کنید در فضا های کوچک تر، میزها باید به گونه ای قرار بگیرد که مسیر رفت و آمد از یک طرف به طرف دیگر در نظر گرفته شود.

استفاده از فرش هایی با اندازه مناسب 
در چیدمان مبلمان و برای اضافه کردن بافت اضافی به فضا از فرش های زیبا و خاص و متناسب با سبک مبلمان استفاده کنید. حتما قالیچه ای را انتخاب کنید که دارای ابعاد مناسبی بوده و اندازه مبلمان را برهم نزند. طبق یک قاعده نا نوشته فرش ها باید در مرکز مبلمان قرار گرفته و پایه جلویی مبلمان روی حاشیه و کناره فرش قرار بگیرد.
استفاده از یک میز قهوه بزرگ
 در زمان انتخاب میز در چیدمان توصیه می کنیم از یک میز بزرگ قهوه استفاده کنید. گذاشتن یک میز بزرگ قهوه در وسط فضای نشیمن تاثیر زیادی بر زیبایی بصری فضا دارد. میز قهوه به عنوان یک ستون مهم در فضای نشیمن ایفای نقش کرده و فضای زیادی را برای نوشیدن مهمان ها و همچنین قرار دادن اکسسوری های همراه قهوه ایجاد می کند.
 هر صندلی باید به راحتی دسترسی به میز قهوه داشته باشد، سعی کنید چیدمان مبلمان به گونه ای باشد که از برخاستن مهمان ها برای صرف نوشیدنی و قهوه جلوگیری کنید، ارتفاع این میزها  تقریبا هم راستا و اندازه  مبلمان و تا ارتفاع بازوهای صندلی بهترین اندازه است. اما اگر ارتفاع میز قهوه از صندلی پایین تر باشد، زیبایی فضای منزل شما چند برابر می شود.
جدی گرفتن المان های نور پردازی در چیدمان مبلمان
در چیدمان مبلمان حتما دقت کنید که فضای شما از نظر زیبایی و کاربردی هماهنگ و متناسب باشد. هر چند پنجره ها نور طبیعی را به سمت فضای شما هدایت می کنند، اما استفاده از لامپ های کف، بالای سر و چراغ های رو میزی فضای اتاق را روشن تر جلوه می دهد. در نور پردازی می توانید از هنر نور پردازی قطعه ای برای برجسته نشان دادن لوازم عتیقه و یا تابلو های خاص هنری کمک بگیرید.
استفاده از آثار هنری در اندازه های مناسب
استفاده از لوازم و تابلوهای کوچک مانند آیینه و یا مجسمه باید متناسب و هماهنگ با مبلمان روی دیوار نصب شود. استفاده از آثار هنری می تواند فضای اتاق را به صورت جسورانه و هیجان انگیزی جلوه دهد. برای زیباتر نشان دادن فضای دیوار ترفند خاصی را به شما آموزش می دهیم.
اگر قصد دارید فضای اتاق شما بزرگ تر به نظر برسد در اولین مرحله از یک تابلو بزرگ استفاده نمایید، اما اگر ابعاد تابلو متناسب با اندازه دیوار نبود حتما آن را در یک قاب بزرگ تر و مات قرار دهید. حتما تابلو باید به اندازه دو سوم طول بزرگ ترین مبل موجود در فضا باشد.
اضافه کردن المان و اکسسوری های جدید در چیدمان مبلمان
در زمان چیدمان مبلمان حتما از لوازم جانبی و اکسسوری های جدید استفاده نمایید. یک برنامه ریزی از قبل داشته باشید یا از روش های ترسیم قدیمی و یا آنلاین برای چیدمان مبلمان استفاده نمایید. استفاده از المان ها و اکسسوری های خاص می تواند مبلمان شما را صد چندان زیبا تر جلوه دهد.

دیدگاهتان را درباره این مطلب بنویسید

نام و نام خانوادگی: *

شماره موبایل: *

ایمیل:

دیدگاه: *

دیدگاه کاربران

design