ویژگی مبل خوب چیست

ویژگی مبل خوب چیست

یکی از تاثیر گذارترین و مهم ترین اشیاء و لوازم در فضای خانه و دکوراسیون مبل است که در زمان خرید آن باید دقت زیادی داشته باشید. حتما مبلی که انتخاب و خریداری می کنید بر اساس نیاز شما و دارای کیفیت عالی، بادوام و متناسب با دکوراسیون شما باشد. در این مقاله قصد داریم ویژگی مبل خوب چیست؟ را مورد بررسی قرار دهیم، خالی از لطف نیست تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

ویژگی های یک مبل خوب

وقتی صحبت از مبل خوب و ویژگی های آن به میان می آید باید به بررسی تمام قسمت های مبل بپردازیم، این قسمت ها شامل فوم، پایه، مدل، پارچه، اسکلت و جنس مبل می باشد.
جنس مبل
 از مهمترین متریال هایی که در کیفیت و دوام مبل تاثیر مستقیم و مهمی دارد، جنس چوبی ست که مبلمان با آن تولید شده، چون جنس چوب عمر مفید مبل را مشخص می کند. در صورتی که فرزند کوچک، حیوان خانگی در منزل ندارید و از مبل زیاد استفاده نمی کنید، یک مبل با کیفیت متوسط می تواند نیاز شما را برطرف و شما را از خرید مبل های با کیفیت و البته گران قیمت معاف کند. چون کودکان روی مبل راه می روند و گاهی اوقات بازی ها و بپر بپر روی مبل دارند و این موضوع موجب می شود اگر چوب مبلمان دارای کیفیت نباشد، مبل صدمه دیده و نیاز به تعمیر و یا تعویض داشته باشد. اگر می خواهید بدانید که یک مبل خوب چه ویژگی هایی دارد، حتما به جنس چوب آن دقت کنید. مبل های با کیفیت معمولا از چوب های سخت تولید می شوند، این چوب ها در کوره خشک شده و بهترین نوع چوب در تولید مبل هستند. از مقاوم ترین و با کیفیت ترین چوب ها می توان به چوب درخت افرا و بلوط اشاره کرد.
اما چوب درخت صنوبر و کاج دارای کیفیت و مقاومت کمتری نسبت به چوب افرا و صنوبر داشته به علت نرمی زیاد به راحتی خم می شوند و قطعا در قیمت مبل نیز تاثیر گذار است. معمولا مبل هایی که با چوب کاج و صنوبر تولید می شوند دارای قیمت پایین تری هستند. در نتیجه ویژگی یک مبل خوب عدم استفاده از چوب کاج و صنوبر در ساخت آن است.
پارچه مبل
بعد از اسکلت و فریم مبل که با چوب مرغوب تولید می شود، عامل تعیین کننده بعدی در کیفیت و دوام مبل، کیفیت تشک و پارچه استفاده شده در آن است. کلا روکش های مبل از چرم و پارچه های کتان و پنبه استفاده می شود که دارای کیفیت بالایی هستند. این الیاف به مرور زمان کیفیت خود را از دست نمی دهند و به راحتی تمیز می شوند. روکش های چرمی در طرح ها و نقش های زیبا در بازار موجود است که می توانید بنا به سلیقه خود آن را خریداری کنید.
روکش های مبل کتان در دسته پارچه های باکیفیت و مقاوم قرار دارد، این پارچه ها دارای ظاهری لوکس و اشرافی بوده و بیشتر برای مبلمان های سلطنتی و مبلمان های رسمی و مجلسی استفاده می شود. نا گفته نماند این پارچه ها برای منازلی که داری فرزند کوچک و یا حیوان خانگی دارند، گزینه مناسبی نیست. هر چند پارچه های کتان و پنبه ای دارای دوام و مقاومت بالایی هستند اما برای فضاهای شلوغ پیشنهاد نمی شود و تمیز کردن آن نیز بسیار دشوار است.

مدل مبل
بعد از آشنایی با پارچه و جنس مبل نکته مهم دیگری که در زمان خرید مبل باید به آن دقت داشته باشید، فریم مبل است. به قسمتی از مبل که تمام اجزاء اعم از دسته، تکیه گاه و ... در کنار هم گذاشته می شود، فریم مبل گفته می شود. این قسمت باید دارای زیبایی و دوام بالایی باشد. 
کیفیت موادی که برای اتصالات قسمت های مختلف مبل از آن استفاده می شود، دارای اهمیت زیادی می باشد. چون اتصالات تاثیر و نقش مهمی در ویژگی مبل خوب داشته و موجب افزایش طول عمر مبل می شوند، کلا اتصالاتی که با دستگاه های اتوماتیک به یکدیگر متصل می شوند دارای دوام و مقاومت بیشتری نسبت به اتصالاتی هستند که به روش سنتی و با دست تولید می شوند. از دیگر عوامل موثر در کیفیت و دوام مبلمان، موادی است که کوسن ها با آن پر می شوند. فوم، الیاف پلی استر، پر و بعضی از مواد دیگر بهترین مواد برای پر کردن کوسن محسوب می شود.

فوم داخلی

بعد از چوب، طرح و پارچه مهمترین متریالی که در ساخت و دوام مبل دارای اهمیت بالایی است و اگر این متریال کیفیت مطلوبی نداشته باشد، تمام زحمات به هدر می رود، فوم داخلی مبلمان است. معمولا فوم پلی اورتان دارای چگالی و کیفیت بالایی می باشد. در صورتی که فوم دارای کیفیت و دوام خوبی نباشد، مبل قبل از یک سال از حالت اولیه خود باز می گردد. 
از بارزترین مشخصات مبل خوب بعد از چوب استفاده از فوم با چگالی بالا در مبل و کوسن ها می باشد. تا بدون تغییر شکل سال ها دوام داشته باشند. به عنوان مثال عدد چگالی مبل 2836 است. دو رقم اول نشان دهنده چگالی مبل بوده و در مبل های خوب و با کیفیت باید گفت: چگالی بالای 5.2 در مبل دارای کیفیت خوب و عالی است.
دو رقم آخر در میزان چگالی نشان دهنده میزان فشرده سازی در فوم است. این عدد نشان دهنده فشرده شدن فوم در یک اینچ می باشد. هر چه این عدد بالاتر باشد میزان تحمل وزن و سفتی مبل بیشتر و بالعکس هر چه عدد کوچک تر  باشد، فوم نرم و دارای مقاومت کمتری می باشد. در مبلمان های چند نفره، که چند نفر روی آن می نشینند، هر چه این عدد بالاتر باشد بهتر است.
پایه های مبل
 از مهمترین قسمت های مبل که وزن اصلی تمام قسمت های مبل را تحمل می کند، پایه های مبل است. معمولا این پایه هاز جنس استیل ضد زنگ، چوب و... تولید می شود تا در زمان حمل و نقل و جابجایی راحت بوده و ارتفاع مبل با این پایه ها تنظیم می شود. در مبلمان های چوبی و کلاسیک معمولا پایه ها به دسته مبل متصل بوده و منبت کاری و رنگ طلایی جلوه خاصی به آن میدهد. اما در بعضی از مدل مبل های مدرن پایه ها به صورت مخفی کار می شود که از دیدها پنهان است.

دیدگاهتان را درباره این مطلب بنویسید

نام و نام خانوادگی: *

شماره موبایل: *

ایمیل:

دیدگاه: *

دیدگاه کاربران

design