چه رنگی برای چوب مبل مناسب است

چه رنگی برای چوب مبل مناسب است

یکی از لوازمی که در بیشتر قسمت های خانه و لوازم ازجمله کابینت، مبل، کف ساختمان و... کاربرد زیادی دارد، چوب است. همانطور که می دانید جنس چوب متفاوت و دارای تنوع رنگی بالایی می باشد. در این بین امکان دارد برای انتخاب چوب مبل دچار سردرگمی شوید و ندانید که کدام رنگ و یا نوع چوب برای مبلمان مناسب است. اما با بررسی آیتم ها و فاکتورهای خاصی می توانید  بهترنی رنگ چوب را برای مبلمان خود انتخاب کنید. در این مقاله قصد داریم به سوال چه رنگی برای چوب مبل مناسب است؟ پاسخ دهیم خالی از لطف نیست تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

رنگ بندی چوب جزء عناصر مهم

 اولین گام برای تشخیص رنگ بندی چوب توجه به ذات و رنگ اصلی و پایه چوب است. سازندگان و تولید کنندگان مبل طی قرن ها از طرح و نقش های اصلی و منحصر به فرد چوب الگو گرفته و اقدام به تولید مبل کرده اند. چون هر نوع چوب خصوصیات خاص و منحصر به فرد خود را دارد. معمولا در گذشته بیشتر مبلمان ها دارای یک پتینه غنی بوده و به سطح چوب عمق و پیچیدگی های خاص و منحصر به فردی می دادند. در اینجا نقش اصلی و مهم رنگ ذاتی چوب مشخص می شود. هر چند امروز بیشتر چوب ها حاوی روکش بوده و این قابلیت را کمتر دارند، اما باز هم دارای رنگ های زیبایی مانند قهوه ای، نارنجی، قهوه ای تیره و زرد می باشد.
پارچه
 در پاسخ به این سوال که چه رنگ چوبی برای مبل مناسب است؟ قطعا در زمان انتخاب رنگ چوب مبل باید به رنگ پارچه ای که برای روکش مبل استفاده می شود دقت داشته باشید. چون این رنگ ها، به قطعات چوبی جلوه خاصی داده و آنها را زیباتر جلوه می دهد. نتیجه می گیریم برای انتخاب رنگ پارچه بهتر است از رنگ های قالب در دکوراسیون استفاده کنید. البته استفاده از کنتراست بالا یا پایین رنگ ها بسته به نظر و سلیقه شما دارد. ناگفته نماند استفاده از چوب در دکوراسیون فضای شما را مدرن و آرام بخش جلوه می دهد.
استفاده از تضاد رنگی
یکی از خصوصیات خاص و منحصر به فرد استفاده از چوب در دکوراسیون، تضاد رنگی آن است. رنگ چوب در فضای دکوراسیون می تواند مبلمان و حتی کف پوش را متمایز جلوه دهد. رنگ های تیره مانند چوب گردو، گیلاس و ماهون در مقابل رنگ های روشنی مانند آبی و سبز کم رنگ بسیار برجسته و بی نظیر جلوه می کند. به همین ترتیب استفده از چوب هایی به رنگ روشن در برابر رنگ های تیره می تواند هارمونی خاصی به فضای شما بدهد و دکوراسیون شما را متفاوت تر از دیگر دکوراسیون ها به نمایش بگذارد.
برای اطلاع از اینکه چه رنگی برای چوب مبل مناسب است، باید به کنتراست رنگی در بین وسایل و اکسسوری ها توجه بیشتری داشته باشید. برای داشتن دکوراسیونی منظم و زیبا و نقطه کانونی قرار دادن مبل کافیست، همراه با مبل هایی به رنگ روشن، از چوب هایی به رنگ تیره استفاده کنید و یا اگر رنگ دیوارهای منزلتان روشن است حتما از چوب هایی به رنگ تیره در مبلمان استفاده کنید تا هارمونی و تضاد بین این رنگ ها فضای شما را مرتب و زیبا جلوه دهد.


برای جلوگیری از شلوغی در دکوراسیون بهتر است ترتیب مبلمان را رعایت کنید تا شلوغی که توسط رنگ ها به وجود می آید را جبران کنید. برای داشتن یک کنتراست بالا با رنگ های متوسط می توانید رنگ دیوار را روشن و  بین مبلمان و دیگر وسایل چوبی تفاوت ایجاد کنید.
از رنگ های موجود در مبلمان میتوانید برای رنگ دیوارها الهام بگیرید، اگر رنگ غالب در چوب مبل شما قرمز است، حتما رنگ پس زمینه یعنی سبز را تقویت کنید.  چوب هایی به رنگ زرد طلایی در مقابل رنگ های گرم مانند قرمز، سبز و بادمجانی زیبایی خاصی دارند. اما دیوارهای کرم رنگ با چوب های قهوه ای تیره و ته رنگ زرد جلوه بی نظیری را به دکوراسیون شما می دهند.
رعایت ظرافت در ترکیبات
 برای داشتن دکوراسیونی زیبا و جذاب حتما قاعده ظرافت در ترکیبات را رعایت کنید. 
ست کردن رنگ های مشابه در کنار هم کنتراست پایین را در فضا ایجاد می کند، اما نه در آن حد که رنگ مبلمان در ترکیب رنگ ها محو شود. به عنوان نمونه وقتی شما یک میز عسلی تاشو را در کنار یک دیوار آبی/ سبز و یا قرمز قرا می دهید می توانید بین این رنگ ها یک تعادل خاصی ایجاد کنید. بر طبق همین قاعده می توانید بین چوب های قهوه ای رنگ تیره و روشن یک تعادل به وجود بیاورید. شما می توانید در رنگ چوب مناسب به مبلمان به رنگ های خنثی گرم نیز توجه و دقت داشته باشید، رنگ هایی همانند قهوه ای و خاکستری که جلوه دکوراسیون منزلتان را زیباتر و آرام تر نشان می دهد. این رنگ ها موجب می شوند تا کنتراست بالای بین رنگ ها از بین برود و فضایی آرام و دلنشین داشته باشید.

انتخاب رنگ های مکمل

تشخیص اینکه چه رنگی برای چوب مبل مناسب است، بسته به سلیقه و نظر افراد دارد. اما در زمان انتخاب رنگ پس زمینه برای مبلمان ممکن است متوجه شوید که بعضی از لوازم پس زمینه مبلمان، رنگ چوب مبل را برجسته تر نشان میدهد. پس  بهتر است در زمان انتخاب به ترکیب چوب و رنگ های مکمل توجه و دقت بیشتری داشته باشید. در ادامه چند ترکیب رنگی را معرفی می کنیم.
رنگ سبز + چوب کاج این سایه می تواند رنگ های زرد موجود در چوب را بیشتر نمایش دهد. گرمای کاج با رنگ عسلی در برابر رنگ سبز متوسط یک هارمونی خاص و منحصر به فردی به وجود می آورد. این کنتراست رنگی در دسته سرد متعادل قرار دارد.
استفاده از رنگ خاکستری کم رنگ یکی دیگر از گزینه های جذاب در رنگ های کم رنگ و خنثی می باشد که میتواند با رنگ چوب روشن ست شده و به شما کمک کند تا متوجه شوید کدام رنگ برای مبلمان شما مناسب تر است.
رنگ آبی روشن همراه با چوب به رنگ نارنجی تند یکی دیگر از پیشنهادات جذاب ما به شماست. در این ترکیب، رنگ نارنجی چوب برجسته تر نشان داده می شود. این ترکیب و کنتراست بالا برای افرادی که عاشق رنگ های تیره هستند، ایده آل ترین گزینه است.
ترکیب رنگ چوب طبیعی و زرد
یکی دیگر از پیشنهادات ما برای رنگ مبل مناسب، رنگ زرد و چوب طبیعی است. در این ترکیب کنتراست بالایی به وجود نمی آید، اما تغییرات ظریف موجود در تن رنگی موجب ایجاد تعادل جذابی در دکوراسیون می شود. رنگ زرد همانند سایه های آفتاب گرما و حرارت خاصی را به فضا هدیه می دهد. این فضا برای افرادی که عاشق دور همی های عاشقانه و صمیمی هستند، ایده آل ترین گزینه است.

دیدگاهتان را درباره این مطلب بنویسید

نام و نام خانوادگی: *

شماره موبایل: *

ایمیل:

دیدگاه: *

دیدگاه کاربران

design