تفاوت کاناپه با مبل راحتی چیست؟

تفاوت کاناپه با مبل راحتی چیست؟

مبلمان و داشتن دکوراسیونی زیبا در تمام خانه دارای اهمیت زیادی ست و افراد دوست دارند، وقتی برای منزلشان مبلی خریداری می کنند، زیبایی منزلشان چند برابر شده و شکوه خاصی به فضا ببخشند. اما گاهی اوقات به علت تنوع بالا در مبلمان و نام های متفاوت آن، ممکن است تفاوت بعضی از انواع مبلمان ها و کاربرد آن را ندانند، در این مقاله قصد داریم در مورد تفاوت کاناپه با مبل راحتی نکات جذابی را بیان کنیم، خالی از لطف نیست تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

کاناپه چیست؟

از مهمترین اشتباهات در زمان خرید مبل می توان به این نکته اشاره کرد که بعضی از افراد کاناپه را با مبل راحتی اشتباه می گیرند. هر چند این دو شباهت های زیادی دارند، اما کاربردشان متفاوت است.
کاناپه یک لغت فرانسوی و جایی برای نشستن 3 تا 4 نفر می باشد. کاناپه اصلا مدل تک نفره نداشته و بیشتر در فضای اتاق خواب، آَشپزخانه و کنار میز ناهار خوری استفاده می شود. کاناپه ها به علت چرخشی بودن در محیط تاثیر زیادی بر دیزاین دکوراسیون داشته و می توان به راحتی نوع چیدمان دکوراسیون را متناسب با کاناپه تغییر داد.
معمولا برای ساخت کاناپه از متریال های متفاوتی استفاده می شود. شما می توانید انواع کاناپه را با متریال، پارچه ای، چرم و مخمل در بازار پیدا کنید، ناگفته نماند تنوع رنگی کاناپه نیز مانند مبلمان بالاست و شما می توانید با توجه به علاقه و سبک و رنگ دکوراسیون خود، کاناپه خریداری نمایید.
جالب است بدانید کاناپه در اشکال متفاوتی ساخته می شود، بعضی از کاناپه ها با پارچه کاملا پوشش داده می شوند و بعضی دیگر اسکلت چوبی یا فلزی داشته و معمولا با الیاف پوشانده می شوند. این تفاوت در ساخت اسکلت موجب شده تا شکل ظاهری کاناپه ها با هم متفاوت باشد. ولی کاناپه هایی که با پارچه پوشانده شده اند گزینه مناسبی برای فضای نشیمن هستند. یکی از معروف ترین کاناپه ها مبل های شزلون هستند که بسیار کاربردی  و جذاب است، اما این مدل  نیز مانند دیگر مدل های مبل و کاناپه دستخوش تغییرات زیادی شده است.

مبل راحتی چیست؟

برای اینکه تفاوت مبل و کاناپه را به خوبی متوجه بشویم، این نکته کمک زیادی به ما می کند که تمام مبل های راحتی از چوب ساخته می شود. جالب است بدانید که نام انگلیسی مبل با الهام از واژه عربی صوفا می باشد. صوفا به معنای جای نشستن.
مبلمان راحتی برای استفاده بیش از 4 نفر طراحی شده و مدل تک نفره دارد، معمولا مبلمان راحتی رسمی تر از کاناپه بوده و در مراسم های رسمی و مهمانی ها استفاده می شود.
معمولا جنس اسکلت مبلمان از چوب مخصوصا چوب های روسی، ام دی اف، نئوپان و چوب راش می باشد که با دستگاه های مخصوص برش و منبت کاری می شود. در مبلمان از یراق آلاتی مانند منکنه مبلی، چسب پستوله، سوزن و اسپری استفاده می شود.
فوم که فاصله بین چوب و روکش را پوشش می دهد، معمولا به صورت پلی فوم و فوم های سرد و گرم استفاده می شود.
و اما روکش مبلمان از انواع پارچه های مرغوب موجود دربازار و چرم استفاده می شود.
در ادامه به بررسی تفاوت مبل راحتی و کاناپه می پردازیم. 

تفاوت بین مبل راحتی و کاناپه

قدمت ریشه واژه
در آمریکا اصطلاح کاناپه برای مبل و کاناپه به صورت مشترک استفاده می شود. اما این دو از نظر لغت و کاربرد تفاوت های عمده ای دارند.
کاناپه به معنای طولانی، کشیدن و یک لغت فرانسوی قدمی ست. اما مبل که از قرن 15 میلادی پا به عرصه گذاشت و در قرن 18 به صورت تزیینی و رسمی استفاده شد، از لغت عربی صوفا و به معنای صندلی بلند الهام گرفته شد. واژه صوفا اشاره به بلندی دارد و می توان به آجر و سنگ اشاره کرد. مبل ها بر خلاف کاناپه به نیکمت بسیار شبیه هستند.
 

دیدگاهتان را درباره این مطلب بنویسید

نام و نام خانوادگی: *

شماره موبایل: *

ایمیل:

دیدگاه: *

دیدگاه کاربران

design