تفاوت مبل استیل و کلاسیک چیست؟

تفاوت مبل استیل و کلاسیک چیست؟

یکی از لوازم مهم در دکوراسیون که تاثیر زیادی در زیبایی و جلوه فضای داخلی دارد، مبلمان است. همانطور که سبک چیدمان منازل دارای تنوع مبلمان نیز در سبک های متنوعی تولید می شود. هر کدام از سبک ها و مبلمان ها با هم تفاوت هایی دارند، در این مقاله قصد داریم به بررسی تفاوت مبل استیل و کلاسیک بپردازیم، خالی از لطف نیست تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

مبل کلاسیک و استیل

شاید در نگاه اول تصور کنید که مبل استیل و کلاسیک بسیار به هم شبیه هستند، اما این دو مبل با تمام شباهت هایی که دارند، با هم تفاوت های عمده ای دارند.
تفاوت در طراحی و جزییات
 اگر به مبلمان استیل و کلاسیک با یک نگاه ریزبینانه دقت کنید تفاوت هایی را در طراحی و جزییات مشاهده می کنید. در مبلمان استیل یا همان سلطنتی از تراش ها و منبت کاری های زیادی استفاده شده و مبلمان کلاسیک دارای طراحی و جزییات کمتری است. در مبلمان کلاسیک فقط از یک طرح در دسته، پایه و تاج مبل استفاده می شود. اما در مبلمان استیل از طرح های متفاوت در دسته، تاج و پایه مبل استفاده می شود. 
وزن
مبلمان کلاسیک نسبت به مبلمان استیل ا زچوب کمتری استفاده شده است. در مبلمان استیل به علت استفاده از منبت کاری های بیشتر مصرف چوب بیشتر بوده و می توان از مزیت های مبل کلاسیک نسبت به مبلمان استیل به وزن کم آن اشاره کرد.
تفاوت مبل کلاسیک و استیل در تعداد ست آن
معمولا مبلمان برای فضاهای مختلف تولید می شود که هرکدام بسته به فضا دارای ست های متفاوتی هستند. یکی از تفاوت های عمده مبلمان کلاسیک و استیل در تعداد ست های آن است. معمولا از مبلمان کلاسیک برای فضاهای کوچک استفاده می شود. تعداد ست های مبلمان کلاسیک به طور معمول 7 نفره بوده و شامل دو مبل تک نفره، 1 مبل سه نفره و یک مبل 2 دونفره می باشد.
اما مبلمان استیل دارای پیچیدگی های زیادی بوده و بیشتر برای فضای پذیرایی و بزرگ کاربرد دارد. به طور معمول مبلمان استیل دارای کاناپه 3 نفره، 4 مبل تک نفره و 2 صندلی میزبان می باشد. در فضاهای کوچک و آپارتمانی اولویت با مبل های کلاسیک و برای فضاهای بزرگ و پذیرایی اولویت به مبلمان استیل یا همان سلطنتی است.

به کار بردن اصول و قواعد سنتی در مبلمان کلاسیک

وقتی از واژه کلاسیک استفاده می شود عده ای تصور می کنند که این واژه مربوط به گذشته و قدیمی است. اما مبلمان هرگز از مد نمی افتد و در ساخت مبل کلاسیک از زادگاهش یعنی اروپا الهام گرفته شده، همانطور که زادگاه فرش ایران است. مبلمان کلاسیک بیشتر از نمادهای کشورهای اروپایی استفاده می شود و این موضوع باعث شده که هرگز مبل کلاسیک از مد نیفتد. امروزه کشورهای اروپایی از مبلمان کلاسیک نسبت به کشورهای عربی، خارومیانه و شرقی کمتر استفاده می کنند.
قیمت
به دلیل مصرف کم چوب در مبل های کلاسیک معمولا این مبل ها قیمت پایین تری نسبت به مبل های استیل دارند. گاهی اوقات قیمت مبلمان کلاسیک با مبلمان استیل یکسان است و دلیل آن کیفیت و کمیت چوب به کار رفته در مبلمان کلاسیک می باشد. بهترین نوع چوبی که در تولید مبلمان استیل استفاده می شود، چوب راش است. این چوب دارای کیفیت، دوام و ظاهری عالی می باشد.

انواع مبل استیل

مبل استیل دارای تنوع بالایی ست که به چند نمونه از این مبل ها اشاره می شود؛
مبل استیل فرانسوی
معمولا مبل استیل فرانسوی از چوب راش و روس ساخته می شود، چون این چوب ها دارای مقاومت و انعطاف پذیری بیشتری نسبت به دیگر چوب ها هستند. از ویژگی های خاص و منحصر به فرد مبل استیل فرانسوی تکیه گاه و نشیمن نرم و راحت آن و استفاده از پارچه ساده با رنگ خاص موجب تمایز این مبل نسبت به دیگر مبلمان استیل شده است. منبت کاری های ظریف و پر نقش و نگار روی چوب های راش و روس باعث افزایش قیمت مبل های استیل فرانسوی می شود.
مبل استیل مصری
این مبل همانطور که از نامش مشخص است، از تخت های زیبا و پرشکوه فراعنه مصر الهام گرفته شده و دارای طرح های پرزرق و برق و شلوغ می باشد. از ویژگی های خاص و منحصر به فرد مبلمان مصری می توان به منبت کاری های زیبا و جذاب در قسمت تاج، پایه و دسته مبل اشاره کرد. مبل های استیل مصری نسبت به دیگر مبل های استیل دارای ابعاد و سایز بزرگ تری بوده و فضای بیشتری را اشغال می کنند، بنابراین در زمان خرید مبل استیل مصری حتما به فضای دکوراسیون دقت داشته باشید. این مبل برای فضاهای بزرگ و دلباز و طرح های سنتی و کلاسیک بهترین پیشنهاد است.
مبل استخوانی
معمولا رنگ چوب مبل های استیل در رنگ های نقره ای، قهوه ای، طلایی و استخوانی تولید می شود. اما در بین این رنگ ها، رنگ استخوانی طرفداران زیادی را به سمت خود کشیده و در دسته رنگ های پر فروش قرار گرفته است. رنگ استخوانی در دسته رنگ های خنثی قرار دارد و با همه رنگ های دکوراسیون قابلیت ست شدن داشته و دست شما را برای ست کردن اکسسوری ها باز نگه می دارد.

مبل استیل کلاسیک

این مبل تلفیقی از طرح کلاسیک و استیل است. در مبلمان استیل کلاسیک طرح منبت کاری، کلاف و پارچه آن شبیه به مبل های استیل است.
نکات کاربردی در زمان خرید مبل استیل و کلاسیک
در زمان خرید مبل کلاسیک و استیل باید به نکات مهمی توجه داشته باشید از جمله؛
خرید از برند شناخته شده و با سابقه 
به کیفیت پارچه رومبلی اهمیت زیادی بدهید، از عوامل مهم در طول عمر و افزایش کیفیت مبل پارچه رو مبلی است. پارچه های رومبلی از متریال خاص و لوکس استفاده می شود. پارچه مبل هایی که رواج زیادی در تولید مبل دارندعبارتند از؛
پوست اسبی، مخمل، چرم و ساتن و کریستال 
در زمان انتخاب پارچه مبلمان حتما به رنگ چوب دقت داشته باشید تا هارمونی خاصی بین چوب و  پارچه رومبلی وجود داشته باشد. انتخاب پارچه رومبلی تاثیر زیادی بر فضای منزل شما دراد، پس اگر فضای منزلتان کوچک و کم نور است از پارچه های مخمل براق و پرزدار و برای فضاهای بزرگ از پارچه های مات و مخمل و بدون پرز استفاده کنید.
یکی از عوامل مهم در طول عمر مبل های استیل جنس چوب آن می باشد. بهترین جنس چوب برای مبلمان چوب راش می باشد که در زمان خرید حتما باید به جنس آن توجه کنید.
در زمان خرید مبلمان حتما به سبک، سلیقه و بودجه خود توجه داشته باشید و بسته به سبک دکوراسیون خود مبلمان متناسب با آن را انتخاب نمایید.

دیدگاهتان را درباره این مطلب بنویسید

نام و نام خانوادگی: *

شماره موبایل: *

ایمیل:

دیدگاه: *

دیدگاه کاربران

design