آشنایی با مبل کلاسیک و انواع آن

آشنایی با مبل کلاسیک و انواع آن

بارها در زمان خرید مبلمان نام مبل کلاسیک به گوشتان خورده و گاهی اوقات مبل سلطنتی و کلاسیک را با هم اشتباه گرفته اید، مبلمان سلطنتی و کلاسیک از نظر ظاهر و ابعاد تفاوت زیادی با هم دارند، در این مقاله قصد داریم تا شما را با مبل کلاسیک و انواع آن آشنا کنیم.

مبل کلاسیک چیست ؟

برای اولین بار مبل کلاسیک در قرن 17 میلادی در فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی مخصوصا ایتالیا با الهام از هنر یونان و رم رواج پیدا کرد، به مرور زمان به کشورهای آسیایی راه پیدا کرد، این مبل بیشتر در بین طبقات مرفه و خاندان سلطنتی و ثروتمندان استفاده می شد. مبل کلاسیک تلفیقی از مبلمان نیمه استیل و مبلمان راحتی می باشد که دارای ظاهری ظریف، اصیل و زیبا هستند که بیشتر به یک اثر هنری شباهت دارد.

ویژگی های مبل کلاسیک :

مبل های کلاسیک از نظر ابعاد و رنگ با دیگر مبل ها تفاوت های عمده ای دارند، که در ادامه به بررسی آن می پردازیم، با ما همراه باشید.
ابعاد و حجم مبل کلاسیک :
معمولا مبل های کلاسیک ابعاد و حجم زیادی دارند و فضای زیادی را اشغال می کنند.زیبایی و جذابیت بالای مبل های کلاسیک مدیون استفاده از کلاف های چوبی با کیفیتی نظیر نراد، گردو، راش و.. در بدنه مبل است که باعث افزایش حجم و فضای مبل می شود.
فوم مبل :
 در مبل های کلاسیک علاوه بر کلاف های چوبی عالی از انواع فوم سرد و اسفنج مرغوب در قسمت دسته و نشیمن استفاده می شود.که تاثیر زیادی در راحتی و کیفیت بالای مبل دارد.برای تشخیص فوم سرد  از گرم کافیست روی سطح فوم فشار ایجاد کنید.اگر فوم به سرعت به حالت اولیه بازگشت فوم سرد و در غیر این صورت فوم گرم بوده و دارای کیفیت پایینی است.
رنگ مبلمان کلاسیک :
معمولا مبل های کلاسیک بیشتر در رنگ های خنثی مانند؛ طوسی، بژ، طلایی و کرم تولید می شوند.هر چند مدتی است مبل های کلاسیک در انواع رنگ ها تولید و در بازار وجود دارد.کلا در پوشش و رنگ آمیزی مبل ها از دو نوع براق و پوششی برای رنگ آمیزی مبل استفاده می شود،از رنگ های پوششی برای پوشاندن سطح چوب و ترک خوردگی و اشکالات چوب استفاده می شود.اما رنگ های براق به هیچ عنوان نمی توانند ترک خوردگی سطح چوب را پوشش داده و به راحتی می توان اشکالات و ترک خوردگی و همچنین کیفیت چوب را مشاهده کرد.رنگ هایی که در رنگ آمیزی به کار می رود، هرچه کیفیت بیشتری داده باشد، زیبایی و جلوه مبل را بیشتر نشان می دهد.
چوب مبلمان کلاسیک :
همانطور که می دانید در تولید مبل کلاسیک از چوب استفاده می شود و معمولا چوب راش و گردو در رنگ های طلایی، مشکی، قهوه ای،قهوه ای فندقی و سفید عرضه می شود.
منبت کاری :
 در مبل های کلاسیک به جزئیات بیشتر از هرچیز دیگری توجه می شود. در مبل های کلاسیک طرح های پیچیده و منبت کاری تاثیر زیادی در زیبایی و جلوه مبل دارد. معمولا در مبل های کلاسیک منبت کاری در قسمت دسته و پایه و گاهی اوقات تاج دیده می شود.نقش های منبت کاری که روی مبل ها استفاده می شود، هنر دست طراحان منبت بوده و نقش و خطوط آنچنان روی مبلمان خودنمایی می کند که چشم هر بیننده ای را به طرف خود می کشاند.
پارچه مبل کلاسیک :
 به غیر از موارد ذکر شده در بالا ازجمله ویژگی های مبل می توان به پارچه اشاره  کرد.در بازار انواع پارچه های ایرانی، ترک و چینی وجود دارد که هرکدام دارای خصوصیات خاص و منحصر به فرد خود می باشند. در بین تمام این پارچه ها، پارچه های ترک به دلیل کیفیت بالا مورد استقبال سازندگان مبل قرار گرفته است، اما پارچه های ایرانی مخصوصا پارچه های یزدی دارای کیفیت بالا و ظرافتی مانند پارچه های ترک می باشد که البته دارای قیمت مناسب تری نسبت به پارچه های ترک می باشد.

انواع مبل کلاسیک :

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد، خواستگاه اصلی مبل کلاسیک کشورهای اروپایی بوده و قبل از شکوفایی علم و صنعت مبلمان کلاسیک مخصوص خانواده های سلطنتی و اشراف بود و بعد از دوره رنسانس انواع مبلمان کلاسیک در طرح ها و رنگ های بی نظیری تولید و عرضه شد.در صنعت مبل کلاسیک کشورهای پیشتاز ایتالیا، انگلستان و فرانسه بوده اند.در ادامه به بررسی انواع مبل کلاسیک می پردازیم.

مبل کلاسیک ایتالیایی :

از صدها سال پیش تا به امروز مبل ایتالیایی راه طولانی پیموده تا به این شکل کنونی به دست شما برسد.از ویژگی های بارز مبل های ایتالیایی می توان به ظرافت، سنگینی، کیفیت و اصالت اشاره کرد. در این مبل ها تقارن در طرح ها به خوبی قابل مشاهده است و معمولا رنگ های خنثی در این نوع مبلمان استفاده می شود.پارچه های به کار رفته در تولید مبل های ایتالیایی بسیار شیک و نفیس و پر زرق و برق هستند و این موضوع باعث زیبایی صد چندان مبل ایتالیایی شده است. اگر قصد دارید سالن پذیرایی شک و مجللی داشته باشید حتما مبلمان کلاسیک ایتالیایی را مد نظر داشته باشید، این مبل سالن پذیرایی شما را منحصر به فرد و خاص نشان می دهد و قطعا این مبلمان دارای قیمت بالایی است، اما این هزینه گران و بالا، یکدست مبلمان زیبا را به سالن شما هدیه داده و سبک سالن پذیرایی شما راه به سبک باروک سوق می دهد.

مبل کلاسیک انگلیسی :

جدای از گذشته پر فراز و نشیب مبل انگلیسی می توان ادعا کرد این مبلمان بیشتر به مبلمان راحتی شبیه بوده و طرح های منبت روی این نوع مبل ها ساده و ظریف بوده، بخش نشیمن مبل بسیار راحت و بر خلاف دیگر مبل های کلاسیک در طرح و رنگ پارچه هیچ نوع محدودیتی وجود ندارد. و شما با توجه به سلیقه خود می توانید انواع مبل انگلیسی با رنگ ها و طرح های متفاوت سفارش دهید.استفاده از متریال چرم در مبل های انگلیسی از مهمترین ویژگی این دسته از مبل ها می باشد.مبل چستر فیلد چرمی از جمله نمونه های مبل انگلیسی می باشد.

مبل کلاسیک فرانسوی :

از جمله کشورهای هنر پرور بعد از ایران کشور فرانسه است که انواع هنرمندان در این کشور آموزش دیده و در رشته و کار خود هنرمندانی چیره دست و خبره شده اند، در فرانسه هنرمندانی زیادی در زمینه طراحی و ساخت مبلمان پرورش داده شده اند. از قرن 17 که مبلمان به این کشور راه پیدا کرد، حکاکی روی چوب ها دارای پیچیدگی طرح های زیبایی بود به مرور این مبل ها به سمت طرح های ساده و ظریف سوق داده شد و در حال حاضر مبل های فرانسوی به مبل های ساده و ظریف مشهور هستند.
در مبلمان فرانسوی طرح چوب با خطوط راست و منحنی ساده و نامتقارن است و جنس پارچه بیشتر کتان، ابریشم و مخمل و رنگ های خنثی و روشن می باشد. 
مبل های فرانسوی بهترین گزینه برای فضاهای کوچک بوده و دکوراسیون و سبک داخلی منزل را به سمت سبک روکوکو سوق می دهد. از مهمترین ویژگی های مبل فرانسوی می توان به منبت کاری های کم عمق و ظریف و استفاده از کوسن اشاره کرد.

مبل چستر کلاسیک :

یکی از شناخته شده ترین مبل ها در بین تمام مبلمان ها، مبل چستر فیلد است.علت اصلی آن ظاهر شیک و راحت آن می باشد.مبل چستر فیلد در بین مدل های مبل های کلاسیک از گذشته تا به امروز ظاهر خود را حفظ کرده و دارای پشتی ساده با ارتفاع یکسان و دسته های خمیده می باشد.از ویژگی های بارز مبل چستر فیلد می توان به لمه دوزی روی پشتی اشاره کرد، که گاهی اوقات روی دسته مبل نیز دیده می شود.مبل چستر فیلد دکوراسوین منزل را به طرف سبک مدرن و کلاسیک سوق می دهد.در این نوع مبل از چرم قهوه ای رنگ بیشتر از رنگ های دیگر استفاده می شود.

تفاوت مبل کلاسیک و مبل سلطنتی :

مبلمان کلاسیک و مبل های سلطنتی به علت شباهت زیاد غالبا اشتباه گرفته می شود.معمولا مبلمان کلاسیک را نمی توان در دسته مبل های سلطنتی قرار داد، اما مبلمان سلطنتی در دسته مبلمان کلاسیک قرار می گیرد.معمولا مبل های کلاسیک نسبت به مبل های سلطنتی کوچک تر هستند.

ست مبلمان کلاسیک چند نفره است ؟

معمولا ست های مبلمان کلاسیک 7 و 9 نفره تولید و عرضه می شود. ست 7 نفره شامل 1 کاناپه 3 نفره و 4 مبل تک نفره 
ست 9 نفره شامل 1 کاناپه 3 نفره، 4 مبل تک نفره و 2 میزبان می باشد.
البته با توجه به فضای مورد نیاز و تمایل به تعداد کاناپه و میزبان و مبل تک نفره می توانید سفارش دهید تا مبلمان با دکوراسیون داخلی منزلتان همخوانی بیشتری داشته باشد.

نکات مهم قبل از خرید مبل کلاسیک :

معمولا مبل های کلاسیک دارای جلوه ای لوکس و اشرافی هستند و در ابعاد و حجم بزرگ تولید می شود.پس قبل از خرید  حتما به فضای منزل خود دقت داشته باشید، قطعا یک ست 7 نفره کلاسیک برای آپارتمان 50 متری گزینه مناسبی نیست و هر چه مبل زیبا و بی نظیر باشد به خاطر فضای کوچک جلوه خود را از دست می دهد. در زمان خرید مبل های کلاسیک حتما به کیفیت دوخت و پارچه مخصوصا در محل اتصال چوب و پارچه دقت زیادی داشته باشید.

دیدگاهتان را درباره این مطلب بنویسید

نام و نام خانوادگی: *

شماره موبایل: *

ایمیل:

دیدگاه: *

دیدگاه کاربران

design